Millet Mah. 3. Durmaz Sok. No:12/A Yıldırım / BURSA

iletisim@milletbiodent.com

+90 (224) 364 07 07

+90 (531) 455 48 88

Ortodonti

ÇOCUKLARDA ORTODONTİK MUAYENE İÇİN EN İDAEL YAŞ KAÇTIR?

 

Ortodontik muayene için en ideal dönem 7-8 yaşlardır. Bu yaşlarda tespit edilemeyen bazı çarpıklıklar, çene yapısı artık oturmaya başladığı için çenenin sağlıklı ve güzel gelişimini etkiler. Süt dişleri değişimini tamamlayıncaya kadar büyümenin de yüzde 95’i tamamlanacaktır. Özellikle asimetrik çene yapısı gibi zor sorunları olan çocukların bu dönemde mutlaka ortodonti muayenesi olması gerekmektedir.

 

ÖNLEYİCİ ORTODONTİK TEDAVİ GEREKTİREN DURUMLAR NELERDİR?

 

Bazı durumlarda önleyici ortodontik tedavilere başvurmak gerekir. Bunlar yanlış yutkunma veya ağızdan nefes alma, parmak, kalem, dil emme gibi kötü alışkanlıklar olabilir. Bu alışkanlıklardan bazıları bebeklikten de geliyor olabilir. Ortodontik bozukluklara neden olan bu tür durumlar için önleyici tedaviler uygulamak gerekir.

 

ORTODONTİK TEDAVİ NASIL YAPILIR?

 

Ortodonti tedavisi hareketli veya sabit olarak ikiye ayrılır. Hareketli tedavide ağız içine hastanın takıp çıkardığı aperey denen protezler yapılır. Genellikle basit çapraşıklıkların düzeltilmesinde kullanılır. Sabit tedavide ise dişler üzerine sabit hastanın çıkaramıyacağı braket adı verilen metaller yapıştırılır. Bu metaller özel teller ile birbirine birleşirilir. Bu sayede dişler hareket ettirilerek çapraşıklıklar düzeltilir.

 

ERİŞKİNLERDE ORTODONTİK TEDAVİ NE ZAMAN GEREKLİDİR?

 

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir. Büyüme çağında yapılması gerekli olan, büyümeyi yönlendiren düzeltmeler hariç her türlü diş hareketi, tel takmayı kabul etmeniz halinde mümkündür.

 

LİNGUAL ORTODONTİ TEDAVİSİ

 

Hastalara yerleştirilen ve braket adı verilen metaller lingual ortodontik tedavide dişlerin dil tarafına yapıştırılır. Bu sayede hastaların dişlerinin ön yüzeylerinde bir şey gözükmez. Özellikle erişkin hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Çapraşık dişlerin tedavisinde yürütülen uygulamalar yıllar içinde önemli derecede gelişti ve zaman içinde hastalara daha kullanışlı imkanlar sunmaya başladı. Son on yılda estetik ortodonti alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler, hastaların ihtiyaçları doğrutusunda, başkaları tarafından fark edilmeyecek şekilde tasarlanmış tedavi yöntemlerinin gelişmesine yol açtı. Böylece hastalarımızın yaşayabileceği sıkıntılar ve tedavi süresi asgariye indirilerek, hem tedaviye uyum kolaylığı, hem de günlük yaşantıda estetik konforun devamı sağlanmış olur.

 

INVİSALİGN ŞEFFAF PLAKLA ORTODONTİK TEDAVİ

 

İnvisalign ortodontik tedavisinde hastalara şeffaf plaklar yapılır. Dişlerdeki çapraşıklığın şiddetine göre farklı sayıda yapılan bu plaklar hastalar tarafından 2-3 haftada bir değiştirilerek takılır. Estetik görünümlü bu plaklarla basit bozukluklar başarı ile düzeltilir.

 

Metal teller veya braketler yoktur, bu nedenle ağız iritasyonları için endişelenmeye gerek olmaz. Invisalign’ın gülüşleri değiştiren olağanüstü yöntemi sayesinde tedavi gördüğünüzü neredeyse fark etmezsiniz. Invisalign şeffaf plak tedavisi için hastadan ölçü alınır. Bu ölçüler scan edilerek bir bilgisayar programına aktarılır. Burada programda dişlerin tahmini hareketleri saptanır.

Randevu almak için,

çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

+90 (531) 455 48 88

+90 (224) 364 07 07     |

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

© 2018 Özel Millet Diş Polikliniği - Designed and Developed by Pubblica Tasarım

hit counter